Jak vybrat notebook?

TechNova > Aktuality > Zajímavé články > Jak vybrat notebook?
Jak vybrat notebook?

Čemu je potřeba věnovat pozornost při rozhodování o koupi konkrétního modelu notebooku? Nejdříve je potřeba stanovit účel koupě, nutné technické charakteristiky a jiná specifika počítače. Výběr notebooku není snadný úkol a to i pro toho, kdo je zběhlý v počítačích. Moderní počítačový trh nabízí takové množství modelů a modifikací, že není divu, když se v nich ztratíte. Pokusíme se popsat, čemu byste měli věnovat pozornost při rozhodování o koupi konkrétního notebooku.

Na co notebook potřebujete?

Za prvé je potřeba vyspecifikovat k jakému účelu budete notebook potřebovat: na práci, jako herní počítač, pro domácí použití, jako MediaStation atd. Na základě tohoto je nutné zformulovat kritéria výběru: optimální výkon, velikost počítače, objem paměti, možnosti grafické karty atd.

Velikost obrazovky

Pravděpodobně jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru notebooku je obrazovka. Rozlišení, jas a kontrast mají velký význam, protože se jedná o vizuální obraz, na kterém závisí vaše vnímání zařízení jako celku. Notebook je nejlepší zvolit s displejem s maximálním jasem a s dobrou reprodukcí barev. Je důležité, aby se notebook dal snadno používat při jasném slunečním světle. Dejte si také pozor na zpoždění obrazovky, které by nemělo být příliš velké.

Hardware

JAK VYBRAT NOTEBOOK V PRAZENásledujícím kritériem výběru je základní deska a procesor. Dnes se můžete setkat nejen s procesory Intel, ale také jiných výrobců elektroniky – AMD, VIA, Transmeta. Všichni nabízí širokou modelovou řadu procesorů s různým počtem jader, velikostí vyrovnávací paměti a spotřebou elektrické energie. Je zřejmé, že čím silnější procesor, tím lépe, ale ve snaze mít co nejvíc gigahertzů nezapomeňte na zvýšený ohřev a spotřebu elektřiny u výkonnějších modelů. Proto si vyberte vyváženou variantu, která bude vyhovovat vašim potřebám a nebude pro vás zdrojem budoucích nepříjemností.
Důležitou roli ve výkonu počítače má i operační paměť (RAM). Pokud máte v úmyslu pracovat s aplikacemi Office, sledovat videa a pracovat na Internetu, pak si vystačíte s pamětí 2-3 GB. Pokud plánujte řešit kapacitně náročnější úlohy, vyberte si model s RAM 4-8 GB. Pokud rádi experimentujete, zkoušíte nové věci a předpokládáte, že rozsah úkolů se bude rozšiřovat, kupte si notebook s možností dalšího navyšování paměti.

Co ještě potřebujete vědět?

Při výběru notebooku je samozřejmě potřeba věnovat pozornost i jiným parametrům, jako je pevný disk, možnosti grafické karty, bezdrátové připojení, konektory pro zapojení různých kabelů a karet atd. Potřebu, přiměřenost a kvantitativní charakteristiky těchto prvků je možné určit na základě toho, za jakým účelem notebook kupujete.
A jedním z hlavních kritérií pro výběr notebooku je kapacita baterie a doba, po kterou je možné pracovat autonomně, tj. bez připojení k elektrické síti. Notebook je přeci jenom především přenosné zařízení a to i pokud s ním pracujete doma. Je třeba mít v patrnosti to, jak dlouho může fungovat bez připojení k síti.

Top